Relacja z wymiany TrimM Starogard Gdański 2016

W dniach 27.04-01.05 nasz zespół w osobach Miłosza Maćkowiaka,Wiktora Naczka,Jakuba Piepiórki,Oskara Fabicha,Szymona Raduńskiego,Filipa Szkuata-Żytkowiaka,trenera Rafała Rekowskiego oraz Martyny Tryki z sekcji Kobiet uczestniczył w polsko-francusko-niemieckiej wymianie dla tolerancji” – TrimM 2016.

13162093_594882424006951_1516905151_n€œPiłka

Uczestnicy:

  • -SC Aleviten Paderborn (Germany)
  • -Association des Jeunes du Pave Neugf de Noisy-le Grand (France)
  • -Catholic School in Zamość (Poland)
  • -MKS Gryf Tczew
  • -Sports Club Beniaminek 03

Gospodarzem wymiany było miasto Starogard Gdańsk. Wymiana rozpoczęła się w środę wieczorem dobrą zabawą podczas spotkania powitalnego,na którym odbyły się gry integracyjne. Podczas tych gier nasi zawodnicy mogli poznać koleżanki i kolegów z zespołu Francuskiego,Niemieckiego a także z pozostałych zespołów z Polski a także uczyli się słów  w języku niemieckim i francuskim. W drugim dniu wymiany z samego rana odbył się  turniej TrimM. Nasza drużyna pokazała się z dobrej strony piłkarskiej a także dostała ważne w tym turnieju punkty za postawę Fair Play.Nasz zespół zajęła w tym turnieju 3 miejsce. Warto wspomnieć,że nasza drużyna była najmłodsza ze wszystkich obecnych. W godzinach popołudniowych odbyło spotkanie z Prezydentem Starogardu Gdańskiego pt. “Starogard Gdański miastem tolerancji” w czasie którego odbyła się w 4 językach(polski,francuski,niemiecki,angielski) dyskusja na temat różnorodności kulturowej. Dzień zakończyliśmy „rajdem fotograficznym “Szlakiem Deyny”,gdzie zwiedzaliśmy miejsca związane z tym wybitnym piłkarzem pochodzącym właśnie ze Starogardu Gdańskiego. W Trzecim dniu Trim przygotowywaliśmy  wraz z Niemcami i Francuzami tradycyjne polskie potrawy podczas  warsztatów kulinarnych. Po degustacji wcześniej przygotowanych potraw udaliśmy się w „podróż do przeszłości” a mianowicie odwiedziliśmy Grodzisko Owidz. Gród to pozostałość po wczesnośredniowiecznej osadzie, którą założono na początku XI wieku. W późnych godzinach wieczornych wybraliśmy się autokarem na  nocne zwiedzanie Zamku w Malborku. Była to bardzo ciekawa wycieczka co podkreślali wszyscy uczestnicy wymiany „Piłka dla tolerancji”.

Sobotni dzień spędziliśmy w stolicy naszego województwa a więc w Gdańsku. Podczas pobytu w mieście odbyło się interaktywne zwiedzanie Gdańska gdzie punktem głównym było oczywiście Stare Miasto. Następnie udaliśmy się na   warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności,gdzie uczestnicy wymiany mogli poznać biografie  takich postaci jak np.Lech Wałęsa czy ks.Jerzy Popiełuszko. Pobyt w Gdańsku zakończyliśmy wycieczką nad morze na Gdańskich Stogach,gdzie chłopcy mogli pospacerować i zintegrować się podczas wspólnych gier i zabaw wraz z drużyna niemiecką i francuską. Wymiana zakończyła się w niedzielę 1 maja. W ostatnim dniu TrimM odbyły się gry i zabawy językowe a także pożegnanie wszystkich drużyn. Wszyscy uczestnicy wymiany byli bardzo zadowoleni i zmartwieni,że trwała tak krótko i muszą się już pożegnać z nowo poznanymi osobami. Wymiana pozwoliła poznać kulturę,język i zwyczaje innych narodowości. Oby więcej tego typu imprez!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.